26 Ekim 2009 Pazartesi

Domain Seçimi Hakkında Bazı Bilgiler.

Arkadaşlar merhaba

kurumsalseo.com R10 lida fx15 pohudey zayıflama yarışması tüm hızıyla sürüyor.

Bildiğiniz gibi 1-2 yazı öncesinde bundan sonra seo makaleleri yayınlayacağımı belirtmiştim ve çalışmalarıma dün başladım.Hergün 1 veya 2 adet makale ile karşınızda olacağım.

Bugün webmaster'ların domain seçiminde ne gibi hususlara dikkat etmesi konusunda bazı bilgiler vereceğim.

Öncelikle açacağınız sitenin konusuna göre bir domain seçmelisiniz.Mesela video sitesi açacaksanız video ile ilgili bir domain veyahut dizi sitesi açacaksınız içinde dizi kelimesinin geçtiği bir domain reglemeniz gerekmektedir.Siz gidipte şiir domainine dizi sitesi kurarsanız biraz abes kaçar :)

Domain seçerken asla başkalarını taklit etmeyin! Mesela youtube,facebook vs. domainleri taklit edenler var.Örneğin xtube,ixirtube,otube,butube derken taklit domainler artıyor.Size önerimiz kendinize bir fark yaratın eşi benzeri olmayan bir domain alın.

Domain isminiz asla çok uzun olmasın.Mesela bazı domainler vardır 3-4 karakter olur tadından yenmez ama bazı domainlerde vardır 15-20 karakter adamı sıkar insanın canı o siteye girmek bile istemez.

Domain uzantısı seçerken çok titiz olun.Piyasada en çok kullanılan com-net-org-biz-info domainleri kullanmak sizin açınızdan yararlı olabilir.Ayrıca başka uzantılarda sizin zararınıza olabilir.Mesela .tv uzantısı veya .mobi uzantısı google'dan fazla yer almayan uzantılardır.Google bu uzantılara alışkın değil.Bu arada yeni yaygınlaşmaya başlayan .tk uzantılarda var onlarıda kullanabilirsiniz.

Domainde tireler olmasın.Mesela video siteniz var.Domain şöyle olabilir. videoizle(Nokta)net olabilir ama video-izle(Nokta)net bu şekilde olmamasına özen gösterin.Hedeflediğiniz kelimeler arasında tire koymayın.

Evet arkadaşlar bugün kü makale burda bitiyor.Makaleler başka yazılan makalelerden esinlenerek yazılmıştır kopya değildir.

Bir başka lidafx15zayiflama makalesinde görüşmek üzere esen kalın :)

1 yorum:

  1. Güzel makale olmuş hocam ellerine sağlık.

    YanıtlaSil