30 Ekim 2009 Cuma

Google Sandbox Hakkında Bilgiler

Bizi nerdeyse 3 aydır takip eden ziyaretçilerimizi bugün başka bir konu hakkında bilgilendireceğiz.Normalde blogumuz lida kelimeleri üstüne kuruludur.Eğer pohudey olmasaydı zayıflama'da olmazdı.Zayıflama olmasaydı kurumsalseo.com olmazdı.Peki kurumsalseo.com olmasaydı ne olurdu? Cevap çok basit kurumsalseo.com R10 lida fx15 pohudey zayıflama yarışması olmazdı :)

Neyse asıl konumuza geçelim.Bugünkü konumuz google sandbox.Birçok wm'nin karşılaştığı bir sorun olan google sandbox'tan bahsedeceğiz.

İlk önce şunu söylemek istiyorum.Google sandbox'un olup olmadığı konusunda tereddüte düşen kişiler bu yazıyı hiç okumasınlar zaten birşey anlamazlar.Evet sizce ben neden böyle birşey dedim? Çünkü bazı kişiler google sandboxla daha önce hiç karşılaşmadığından dolayı neyin ne olduğunu bilmiyorlar.

Sandbox macerasını google'ın 2004 yılının Mart ayında başlattığını biliyoruz.Belirttiğimiz tarihten önce açılmış olan web siteleri 1-2 hafta gibi kısa bir sürede sürede SERP'te çıkardı.Şimdi ne oldu? Google yeni sitelere hopp yavaş git diyor.Birden atak yapan yeni siteleri sandbox filtresine alıyor :) Aslında google çok zekice bir davranış gösteriyor.Yeni açılmış olan sitelerin birden iyi bir sıralamaya girme isteği her türlü algoritmaya karşı terstir. Sandboxa giren bir siteyi google en detaylı bir biçimde inceler onu sınar.Sandbox'tan çıkıp çıkmayacağını belirlemeye çalışır.

Birde şu var.Google ban ile sandbox filtresi karıştırılır.Peki arasındaki fark nedir? Sandboxa giren bir siteye hem ziyaretçi hemde google bot gelir.Ama google'dan banlanan bir domaine ne ziyaretçi gelir ne de google botları.Bu çok önemli bir konu.

Sandbox filtresinin süresi 1 ila 6 ay arasında değişebilir.Bu google amca'nın sitenizi incelemesiyle doğru orantılıdır.Google sandbox filtresine girmiş olan bir siteyi 1 ayda da çıkarabilir 6-7 ayda da belli olmaz.

Peki diyelim sandboxa girdik.Bundan sonra ne yapacağız? Sizin bundan sonra yapacağınız şeyler aslında çok basit.Öncelikle beklemeyi bileceksiniz.Herşeyin başı sabır diyerekten bekleyeceksiniz.Bu bekleme sırasında da sitenize asla kopya içerik girmeyin.Güzel-kaliteli-bilgi veren-özgün içerikler girin ki sandboxtan çıkma süreniz azalsın google sizi eski halinize döndürsün.

SandBox a girmemek istiyorsanız Populer arama kelimelerini Web Sitenizde kullanmayınız. Kısa sürelerde olağan dışı sayıda(Yüzlerce veya binlerce) diğer sitelerden link almayınız. Acemi SEO danışmanlarıyla yada kısa sürede size Rank ve Hit sağlayacak çözümleri uygularken dikkatli olun.