24 Kasım 2009 Salı

Bitki, Meyve,Tahıl ve Yağların Faydaları

ADAÇAYI (Salvia officinalis) :

Geniş gözenekli ve gözenekleri yağla tıkanmış ciltleri temizler, sıkıştırır, serinletir. Ter bezlerini etkileyerek teri keser. Banyoda kullanıldığında ağrıyan kaslara, yorgun ayaklara iyi gelir. Bir miktar çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

Yaprakları kaynatıldığında saçlara renk verir. Kurutulmuş adaçayı toz haline getirilip tuzla karıştırılır ve bu karışımla dişler fırçalanırsa dişleri beyazlatır. Buhar banyolarında, losyonlarda adaçayına papatya da eklenebilir.

AĞAÇÇİLEĞİ (Rubus idcus) :

Çilekteki özellikleri taşır. Normal ve kuru ciltlerde etkilidir. Çileğin suyu doğrudan cilde uygulanabilir.


ALKOL: Saf alkol (6°) saydamdır, çabuk uçar. Alkolün derecesini indirmek için içine arı su eklenir. Sinir sistemini, kalbi ve kan dolaşımını uyaran alkol iyi bir antiseptiktir. Cildi sıkıştırıp kurutur. Bu nedenle yaralarda kullanılır. Cilde sürülecek tonik veya losyonlara ilave edilecekse, miktarı az olmalı. Çünkü alkol geçişim yoluyla bedeni olumsuz etkiler.

ASİLBENT TENTÜRÜ (Teinture de Benzoin) :

Asilbent ağacından (Sytrax benzoin) elde edilen bu tentür birçok nemlendiricide, losyonda, temizleyici kremde, tonikte antiseptik ve koruyucu (bozulmayı önleyici) olarak kullanılır. Hafif yaraların kapanmasında yardımcı olan asilbent tentürü her tür cilde yararlıdır. Her gün kullanılmasında (krem veya losyonlarla) sakınca yoktur. Eczanelerde bulunur.

ATKESTANESİ (Aesculus hoppocastanum) :

Özelliği yanaklarda görülen ince kılcal damarların ve göz kenarlarındaki kırışıklıkların (kaz ayakları) tedavisinde kullanılmasıdır. Atkestanesi kabuğundan çıkarıldıktan sonra ince rendelenip bir kavanoza konur. Üstünü örtecek kadar bademyağı veya saf zeytinyağı eklenir. Güneşte bir ay bekletildikten sonra süzülüp bu bölgelerde kullanılır. Gözenekleri genişlemiş ve kuru ciltli olanlar da bu bitkinin yağından faydalanabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder