7 Kasım 2009 Cumartesi

Fonograf Nedir?

kurumsalseo.com R10 lida fx15 pohudey zayıflama yarışması binbir hilerle devam ediyor.Biz yine de onları Allah'a havale ediyoruz ve gerekli şikayetlerimizi google amcaya iletiyoruz.Bu arada o madak'ın hackle eklediği sitelerin hepsi bundan sonra 1. derecede hedefim olacak görecek ileriki günlerde.Sen öyleysen ben böyle.

Neyse makalelere devam ediyoruz.

Fonograf; Kaydedilmiş sesleri mekanik yolla okumaya yarayan aygıttır.Fonografı bulan Edison’dur.İlk fonografı döner bir silindir üzerine kaydedilmiş titreşimler üzerinde dolaşan sivri iğnenin, bu titreşimleri bir zara ulaşması biçimindeydi.

Edison’un 1878’de gerçekleştirdiği fonografta ; silindir üzerine kaplanmış ince bir kalay levha üzerine fildişi bir iğne bastırıyordu.İğne diyafram denilen bir tablanın tam ortasına bağlanmıştı.Tablanın önündeki ses borusuna konuşulduğu vakit oluşan titreşimler iğneye geçiyor, gelen ses basıncının kuvvetlerine göre iğne kalay üzerinde arz ya da çok derin çizgiler çiziyordu.

İzlerin üst üste gelmemesi için her devirden sonra iğne mekanik olarak biz az yana kayıyordu.Kaydedilen sesleri okumak için silindir ters yönde çevriliyor, diyaframa geçen titreşimler ses borusu aracılığıyla yükselerek dinlenebilir duruma geliyordu.Daha sonra sesleri kaydetmek için silindir yerine plaklar kullanıldı.Fonografların geliştirilmesiyle bugünkü elektromanyetik ilke ile çalışan çağdaş plaklar doğdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder