2 Kasım 2009 Pazartesi

Pagerank Nedir? Detaylı Bilgilendirme

kurumsalseo.com R10 lida fx15 pohudey zayıflama yarışmasındaki makalelerimize devam ediyoruz.Bugün bahsedeceğimiz konu pagerank ( Peyçrank :D )

Pagerank'ın google gözünde ne kadar değerli olduğunu bilmiyen yoktur.Peki bu pagerank neye göre artar neye göre azalır nedir bu? Hemen açıklamaya başlayalım.Bu arada pr değerinin wm'ler içinde çok çok ayrı bir yeri vardır.Yazımıza başlıyoruz.

Pagerank adından da anlaşılacağı üzerine sayfa değeri-site değeri olarak adlandırılabilir.Bir web sitesinin google gözünde olan popülerliğidir.

Pr değerini google backlinklere göre verir ama hiç link almadan özgün yazı yazarak pr değeri alan binlerce wm vardır.Pr'de önemli olan nerden ve ne kadar link aldığınızdır bana göre.Diyelim pr6 sağlık sitesi size link verdi.Google diyor ki; Bu pr6 sağlık sitesi bu siteye link vermiş demekki oda kaliteli dur ben şunun pr sini yükseltim gereken değeri verim diyecektir.Eğer kaliteli sitelerden kaliteli linkler alırsanız pr değerinizin yükselmemesi için bir neden yoktur.

Şimdi başka bir önemli konuya gelelim.Diyelim siz pr6 siteden link aldınız.Ama link aldığınız sitede 10-15 tane çıkış var.Bu pr6 aynı anda 15 siteye etki etmeyebilir.Yani bir faydasını göremezsiniz.Hem sıralamadan yükselmek açısından hemde pr güncellemesinde pr değeri almak açısından.Size tavsiyemiz çıkışı fazla olmayan sitelerden link almanız.Mesela pr7 siteden link aldınız çıkış sayısı max 2-3 diyelim.Bir sonraki pr güncellemesinde minimum pr4 maximum pr6 olmamanız için hiçbir engel yoktur.Umarım anlatabilmişimdir.

Yazının en başında pr değerinin webmaster'lar açısından önemli olduğunu söyledim yine tekrarlıyorum.Şu anda piyasada pr değeri olan sitesinden link satarak ekmek yiyen belki yüzbinlerce kişi var.Bazı kişiler hacklinkle ekmek yiyor ama o haram doğru yol varken asla yamuk yola başvurmayınız.

Google bir siteye pr değeri verebilir ama yeri gelir ceza verir bu pr değerini elinizden alır.Peki nasıl alır? Diyelim çok kaliteli bir pr7 siteden link aldınız sitenize özgün yazdınız kısacası google dostu oldunuz.Bir sonraki pr güncellemesinde bir baktınız ki pr6 değeri almışsınız ne güzel demi.Buraya kadar herşey güzel ama bundan sonra dikkat edeceğiniz noktalar var.Öncelikle link satışında çok dikkatli olmak gerekiyor.Link satayım derken kurnazın biri sitenizi şikayet edebilir pr6 olan değeriniz birde pr0'a düşebilir.Her pm isteyen kişiye pm yollamayın güvenmediğiniz kişilere site adresinizi vermeyin kısacası dikkatli olun.

Son olarakta link satarken abartmayın işi.Sitenize 10-15 link almayın yoksa güncellemede sitenizin pr değeri düşebilir ayrıca link sattığınız kişilere de bir fayda sağlamazsınız.

Bir sonraki zayıflama ve lida makalemizde görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder